ART / Oil paintings / Oil painting 13231030
nr 1323 1030
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Arthur Percy (1886-1976), Sweden. Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Oil on panel, 31, 5x40, 5 cm, krackelyer.
OIL PAINTING, Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Olja på pannå, 31,5x40,5 cm
Condition: krackelyer
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
6000
SEK 9400
Monday April 27 2020
at 18:47:07
4.000 kr
4.200 kr
4.600 kr
5.000 kr
5.000 kr
5.000 kr (Robot)
5.200 kr
6
6.000 kr
7
9.200 kr
7.200 kr
7
7.400 kr (Robot)
8.000 kr
7
8.200 kr (Robot)
8.400 kr
7
8.600 kr (Robot)
8.800 kr
7
9.000 kr (Robot)
9.200 kr
7
9.200 kr (Robot)
- Klassiska
Apr 27
Klassiska
Read more about Klassiska
Arthur Percy
Read more about Arthur Percy